Vítejte na stránkách společnosti Bárta a Cihlář
Firma Bárta a Cihlář, spol. s r.o. byla založena v 1994 a sekce povrchových úprav patří společně s výrobou a distribucí čistých, ultra čistých chemikálií (www.ebac.cz) a instrumentální analytickou činností do její základní pracovní náplně od samotného počátku její existence. Navazuje svou chemickou výrobou a škálou povrchových úprav na tradici výroby bývalého podniku Tesla pro výrobu elektrotechniky a vakuové techniky v Rožnově pod Radhoštěm. Výborné technologické vybavení, stejně jako dlouholeté zkušenosti a vědomosti našich zaměstnanců nás zavazují k vysoké kvalitě a spolehlivosti naší výroby. Mimo již námi zavedených a ověřených postupů, neustále hledáme i vyvíjíme nové postupy a procesy, pro zvýšení efektivity, kvality a pro nabídnutí nových Hi-Tech pro gresivních služeb našim zákazníkům v České republice i celém světě.
Povrchové technologie a úpravy
Chemické niklování
- autokatalycky řízený proces vylučování lesklé slitinové vrstvy niklu a fosforu (obsah P 2-14%) na pevný substrát, nejčastěji kovové, ale i nevodivé materiály. Výhodou je získání kompaktní, uniformní vrstvy i u tvarově složitějších součástí s vyšší korozní odolností a dosažitelnou tvrdostí blížící se tvrdosti chromu (do 1015 HV01).
Lesklé niklování
- především dekorativní povlak pololesklého až lesklého vzhledu s širokým uplatněním ve spotřebním průmyslu i strojírenství.
Zinkování
- základní protikorozní potenciálová ochrana kovů, zejména slitin železa sloužící k ochraně materiálu před atmosférickou korozí. Následné chromátování nebo pasivace umožňuje upravení finálního vzhledu do široké škály odstínů a získání dekorativního vzhledu širokého spektra barev - modrá, žlutá, olivově žlutá (zelená), černá, transparentní, iridizující (duha).
Cínování
- patří mezi postupy, jejichž hlavní úlohou je vytvořit povlak ovlivňující funkčnost pokovovaných dílů. Používá se zejména k vytvoření vodivé a snadno pájitelné vrstvy pro elektrotechniku a také k vytvoření netoxické a potravinově nezávadné vrstvy pro styk s potravinami v potravinářském průmyslu a gastronomii.
Saténová pasivace nerezu
- patří mezi chemické postupy k zušlechťování nerezových součástí, popř. k finální úpravě mechanicky a tepelně tvářených nerezových výrobků. Jejím hlavním cílem je odstranění veškerých potencionálních zárodečných míst koroze (okuje, sváry) a vytvoření uniformního vysoce dekorativního vzhledu dílů.
Stříbření galvanické
- se používá jako mezivrstva před zlacením, popř. jako finální top vrstva. Patří především mezi technické povlakování, ale může najít uplatnění i v dekorativním aj. pokovování. Hlavním účelem je vytvoření elektricky vodivé a dobře pájitelné vrstvy elektrotechnických komponentů nebo vhodné top vrstvy pro následnou pasivaci.
Stříbření chemické (bezproudové)
- je speciální aplikací k vytvoření primární elektricky vodivé vrstvy na nevodivém podkladu - sklo, ABS plasty, PU pěny apod. sloužící buď k následnému ovrstvování nebo jako finální lesklá úprava u optických členů (zrcadla, hranoly).
Zlacení galvanické
- slouží buď jako technický povlak v elektronice, mikrolelektronice - čisté Au bez přísad - vysoká elektrická vodivost a chemická stálost tj. inertnost vůči vnějším vlivům, anebo nachází uplatnění pro dekorativní a prezentační účely - leklé pokovování drobných předmětů.
Eloxování hliníku (anodická oxidace - anodizace)
- je elektrolytická oxidace povrchu kovu - dochází k vytváření jemně pórovité, uniformní oxidační vrstvy na povrchu. Ta zvyšuje korozní odolnosti dílů a díky své struktuře umožňuje příjem lubrikantů a průmyslových barviv k vybarvování do požadovaného odstínu (černá, modrá, červená, zlatá, zelená, fialová...). V elektrotechnice se používá k výrobě dielektrických vrstev.
Leptání skla
- slouží k vytváření skleněných abrazivních ploch jako náhrada za klasické brusné materiály (kovové, diamantové) anebo k změně optických vlastností zamatněním - dekorativní matná skla, popř. výroba rozptylových členů pro optická zařízení sloužící především k změkčení a homogenizaci světla bodového zdroje.
Čištění křemíku (regenerace)
- je souborem chemických operací k odstranění cizích kovových i nekovových příměsí, oxidů a jiných sloučenin z povrchu znečištěného křemíku. Slouží k získání očištěného křemíkového materiálu vhodného pro následné zpracování jako druhotné suroviny pro fotovoltaické technologie.